Idézet


2018. július 12., csütörtök

Tavaszi nagytakarítás könyvtag


Tekintsünk el jóindulatúan attól, hogy már július közepe van. Egész tavasszal megpróbáltam rávenni magam egy nagytakarításra, és a motiváció része volt ennek a tagnek a kitöltése is. Csak aztán a feltöltés valahogy elmaradt.




1. Mindig elkezdeni a legnehezebb: Egy könyv/sorozat, ami a puszta méretével elijesztett attól, hogy elkezdd

Ez gyakorlatilag igaz bármelyik 500 oldalnál hosszabb könyvre a polcomon. Ezeknek már eleve félve állok neki, mert mi van, ha valamiért nem fog meg, és aztán ott van még az a rengeteg oldal, amin végig kell küzdenem magam? (Nem szívesen hagyok félbe könyvet.) De még ha tetszik is, akkor is sokáig tart elolvasni, ami alapjáraton nagyon frusztrál. Itt van például A rózsa neve, ami tudom, hogy nagy klasszikus, és sok barátom szereti, de még nem sikerült rávennem magam, hogy végigolvassam. Vagy például a Kulcs, az Engelsfors-trilógia záródarabja, aminek az előzményeit nagyon szerettem, de ennek már átlépte a hossza azt a lélektani határt, hogy riasztóvá vált.

2. A szekrény kipucolása: Egy könyv/sorozat, amitől legszívesebben megszabadulnál

Nem igazán van olyan könyv, amitől feltétlenül meg kell szabadulnom, de azért előfordul olyan, amin lehetőség szerint továbbadnék. Ilyen például Nick James Az invázió című regénye. Szerettem ezt a sorozatot, de az első részt könyvtárból kölcsönöztem ki, a harmadikat pedig végül angolul olvastam el, mert egyáltalán nem is biztos, hogy megjelenik magyarul. Így magában szegény középső kötet nagyon árván mutat ott a polcomon.


 
3. Kinyitjuk az ablakot, hogy kiszellőzzön a lakás: Egy könyv, ami frissítően hatott rád

Árnyalatnyi remény Ruta Sepetystől. Már egy ideje nem nagyon olvastam történelmi regényeket, és a fiatalabb közönséget megcélzó (YA/ middle grade) történelmi regényekkel különösen gyakran melléfogtam az elmúlt néhány évben, kevés kivételtől eltekintve egy sem tetszett. Ezért nagyon jó élmény volt összeakadni ezzel a könyvvel, ami alapos, őszinte, brutális, és visszaadta a hitem a műfajban.




4. Kimossuk a foltokat a lepedőből: Egy könyv, amiben szíved szerint átírnál egy jelenetet

Hát ez nem egy jelenetre korlátozódik, de… szóval, az van, hogy elolvastam nemrég Kendare Blake össze-vissza ajnározott Three Dark Crowns című fantasy regényét, ami hamarosan magyarul is megjelenik. És általában nagyon szerettem a könyvet, DE van benne egy szerelmi háromszög, amit kicsi szívem minden indulatával gyűlöltem, és szerintem nem igazán viszi előrébb a cselekményt sem, legalábbis ebben a kötetben. Ettől a szerelmi száltól szívesen megszabadulnék.



5. Kihajigáljuk a szükségtelen kacatokat: Egy kötet egy sorozatban, amit nem éreztél szükségesnek

Nem igazán szoktam azon vergődni, hogy egy sorozatnak miért van annyi kötete, amennyi, mivel, ha szeretek egy sorozatot, akkor nem bánom, ha minél tovább tart. Ennek ellenére azt kell mondjam, hogy Rick Riordan mindkét általam olvasott sorozata (Percy Jackson és az olimposziak, Kane Krónikák), átlagosan 1-2 kötettel rövidebbek lehetett volna, mivel az első, vagy az első-második kötet cselekménye nem feltétlen tartozott szervesen a fő konfliktushoz, inkább csak bemutatta a szereplőket és a világot.


6. Kifényesítjük a kilincseket: Egy könyv, aminek nagyon kerek volt a befejezése

A legutóbbi nagyon eltalált befejezés, amit olvastam, az John Green legújabb regényének, a Turtles All The Way Downnak (magyarul Teknősök végtelen sora címmel jelent meg nemrég) az utolsó néhány oldala volt. *kisebb spoiler* A végén feltárul, hogy az elbeszélő nem az általunk megismert Aza, hanem a felnőttkori önmaga, ami egyből megmagyarázza, miért tűnt olyan furcsa mód nagy rálátással rendelkezőnek néha a narrációjában. *kisebb spoiler vége* A jövőbe való kitekintés nagyon keserédesen helyezi még egyszer elénk az üzenetet, hogy a mentális betegség sokszor olyasvalami, amivel valaki hosszú éveken át küzd kisebb-nagyobb sikerekkel, és hogy az életben majdnem minden mulandó és változik. És egyszerűen tökéletes volt, pont jó mértékben volt szívszorító és felemelő, és nagyon szépen zárta le ezt a remek könyvet.

7. Leporoljuk a csillárt: Egy könyv, ami szerinted túl rámenősen próbálta átnyomni az üzenetét

Ömm… nem mintha nagy üzenet lett volna benne, de utoljára az Otherworld olvasása közben éreztem azt, hogy ez a regény bizony nem nagyon jól van megcsinálva, és nem is tudja, hogy akar-e mondani valamit igazából, és ha akar, akkor mi legyen az üzenet. Pedig lehetett volna potenciál: a virtuális valóság térnyerésével lehetett volna kérdéseket feltenni a technológiával kapcsolatos viszonyunkról, de ilyen szempontból nem volt valami intelligens a regény.



8. A tavaszi nagytakarítás fárasztó, de dicsőséges vége: Egy sorozat, amin fárasztó volt végigérni, de megérte

Ezt a kérdést megint viszonylag kevéssé tudom értelmezni, mert ha szeretek egy sorozatot, akkor nem élem meg nagy fáradságnak végigküzeni magam rajta, ugyebár… Ami most mégis eszembe jutott, az Marissa Meyer Holdbéli Krónikák-sorozata volt. A képregényeket leszámítva mindent olvastam, még a kiegészítő kisregényt és novelláskötetet is, és mivel a harmadik-negyedik rész már kifejezetten hosszúak voltak, így ez elég meghatározó mennyiségű oldalszámot jelentett az életemben… de nagyon szerettem a sorozatot, szóval nem zavart. Ennek ellenére nem vagyok benne biztos, hogy újra is olvasnám. (Megint a hosszkérdés... túl sok a jó könyv, túl kevés az idő.)

9. Várjuk a következő tavaszt: Tagelj 4 embert


Szokás szerint nem tagelek senkit.